Інформаційний фонд WETI Заповідні території українських карпат
Пишіть Нам Поможіть ! Сторінка Відгуків На першу сторінку
    головна / вижницький  
 
    Зміст    

       
Контакт:

вул. Головна, 61
смт. Берегомет,
Чернівецька обл.,
Україна, 59233
тел.: +380 (3730) 36906
e-mail: vkorzhyk@chsu.cv.ua


Розміщення:
Реклама: Купить джамп стартер allo интернет магазин купить jump-starter.kiev.ua.
 

Історія краю та етнографія

Вижниця

Місто Вижниця, знаходиться на відстані 70 км від Чернівців. В історичних документах відоме ще з 1767 року. Розташовану над Черемошем, біля підніжжя гір, її називають ворітьми у Карпати. Тут у 1869-1872 рр. жив і працював український письменник-демократ Ю. А. Федькович (зберігся його будинок). В місті жив український художник, письменник і громадський діяч К. Н. Устянович (1900), бували І. Я. Франко (1884), Леся Українка (1901), М. М. Коцюбинський (1884), О. Ю. Кобилянська. На початку ХХ століття у 1908 році саме тут була відкрита перша українська гімназія на Буковині.

Вижниця – центр декоративного мистецтва Північної Буковини. Тут функціонує школа різьбярства токарства та металевої орнаментики – осередок збереження та розвитку традицій буковинського народного мистецтва та Вижницький коледж прикладного мистецтва ім. В. Шкірбляка. Добре розвинуті народні художні промисли – різьба по дереву, обробка металів, виробництво килимів.

Виженка

Там, де води звивистої Виженки зливаються з бурхливим Черемошем, в оточенні зелених верхів розташоване багате на історичні пам’ятки село Виженка. Хоча вперше село згадується в документах 18 ст., старі люди зберегли у своїй пам’яті прадавній переказ, що саме тут верховинці перетяли шлях диким татарським ордам. Як ненажерлива гусінь, каже легенда, сунула татарва, нищачи все живе. Людям доводилося відступати все далі і далі в Карпати. І ось тут, де гірський потік Лісківець впадає у Виженку, волелюбні горяни вирішили або відбити ворога, або загинути. Тепер на цьому місці стоїть збудована у 1792 році діюча Іванівська церква. Причому зведена вона без жодного залізного цвяха.

У Виженці добре розвинуті народні художні промисли – різьба та випалювання по дереву, вишивка, ткацтво. Цьому сприяє поетична краса прикарпатського краю, наявність доброякісної сировини, природні здібності майстрів. У селі проживають такі добре відомі майстри народного мистецтва, як: Параска Клим, Марія Гудима, Олена Клим та її донька Марія. Їх вишивки зберігаються у багатьох музеях народної творчості, відзначені багатьма міжнародними нагородами. А колекція писанок Михайла Фірчука – одна з найбільших у світі.

 

 




вступ
ландшафти
екоосвіта
джерела
флора
фауна
туризм
історія краю



На початок документу
© 2000-2002 - carpathians.org.ua . Усі права застережені
© дизайн 2000-2002 - carpathians.org.ua
© фотографії 2000-2002 - carpathians.org.ua